تلقین چیست؟

 

القاء یک حالت، یک رفتار، یک کلام به خود یا کسی دیگر را تلقین گویند. کاشف تلقین، دانشمندی فرانسوی به نام امیل کوئه بوده است.
 

امیل کوئه یک روز صبح، جمله‌ای سرزنش‌آمیز به پسرش گفت و دید تا پایان شب، هنوز آثار این جمله در پسرش دیده می‌شود. همین موضوع او را مشتاق پیگیری در این مورد کرد و به این نتیجه رسید که انسان‌ها ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در صبح پس از بیدار شدن و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در شب، قبل از خوابیدن، دارای حالتی از سستی و خواب‌آلودگی هیپنوتیزمی می‌باشند که اگر در طول این مدت، اندیشه‌ای، تصویری و یا حرفی را چه در رویا چه در واقعیت ببینند یا بشنوند، به صورت ناخودآگاه، همان را برای خود در طول روز، شبیه‌سازی می‌کنند.

در حقیقت، هیپنوتیزم هم چیزی نیست جز مجموعه‌ای از تلقین‌ها به خود یا فرد دیگر.

 

اگر اندیشه‌ای برای مدت طولانی و پشت سر هم وارد ذهن شود، در ذهن می‌ماند و فرد آن را به صورت حقیقتی انکارناپذیر، تلقی می‌کند و دیگر حاضر نیست هیچ‌گونه مطلبی را برخلاف آن قبول کند. مثال بارز آن تفکراتی ست که از دوران کودکی در ذهن ما نقش بسته و زندگی ما را ساخته است. روانشناسان هم معتقدند هرگاه فردی تمام ذهنیت خود را بر روی اندیشه یا عقیده‌ای متمرکز کند و هر روز آن را تقویت نماید، این باور شخص، در جهان بیرون، جنبه واقعیت پیدا می‌کند.

همه انسان‌ها دارای استعداد تلقین‌پذیری هستند. شاید بتوان گفت هیچ‌کس در جهان پیدا نمی‌شود که تلقین‌پذیر نباشد، ولی درجه‌ی تلقین‌پذیری در افراد متفاوت است.

تلقین این قدرت را دارد که زندگی ببخشد یا زندگی را بگیرد. اگر تفکر کسی را عوض کنیم، زندگی‌اش را عوض کرده‌ایم و کلید تغییر تفکر، کلام (تلقین) است. کلام به مرور زمان و با تکرار، وارد ضمیر ناخودآگاه شده و قسمتی از باور فرد می‌شود.

 

بخوانید:  ارتعاش قانون جذب یا قانون ارتعاش چیست؟

https://strongmind.ir/wp-content/uploads/Talghin.jpg

 

تلقین مثبت و تلقین منفی

 

تلقین هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی. گاهی اوقات دیگران با جملات و بیانات منفی خود، حالات منفی و ذهنیت بدی را در ما به وجود می‌آورند. پس باید هنگام مکالمه با دیگران کاملا آگاه باشیم.

بدبینی نیز نوعی تلقین منفی است که اکثر اوقات به واقعیت می‌پیوندد. فرد آن‌قدر درباره مسئله مورد نظرش بدبینی به خرج می‌دهد تا بالاخره اتفاق می‌افتد در صورتی که شاید از اول این‌طور نبوده. از دیگر تلقین‌های منفی می‌توان به ترس‌های بی‌مورد که در وجودمان است و اعتماد به نفس پایین اشاره کرد.

تلقین منفی نافذتر از تلقین مثبت عمل می‌کند. پس باید مراقب کلامی که بر زبان می‌آوریم، کسانی که هم‌صحبت می‌شویم، جاهایی که می‌رویم و مطالبی که می‌خوانیم باشیم.

در مقابل تلقین منفی، تلقین مثبت را داریم. تلقین مثبت باعث رهایی فرد از ترس، تنش و اضطراب می‌شود. خلاقیت را بالا می‌برد، به زندگی و شغل و هدف و انگیزه می‌بخشد، اشتیاق را در زندگی بیشتر می‌کند، عادات عصبی ناراحت‌کننده را برطرف می‌نماید، باعث افزایش مهر و محبت به دیگران می‌شود و در نهایت امیدواری را بهبود می‌بخشد.

تلقین مثبت، شما را به موفقیت می‌رساند. روانشناسان یکی از مهم‌ترین ارکان موفقیت را تلقین مثبت می‌دانند.

 

برای تلقین مثبت باید نکاتی را در نظر داشت:

۱- تلقین باید به دفعات و کرات انجام شود.

۲- هر چه تلقین زیباتر باشد بیشتر تاثیر دارد. می‌توانید شعرهای مثبت و امیدبخش بخوانید، جملات زیبا در صحبت‌ها به کار برید.

۳- تلقینی که توسط افراد مهم و افرادی که برایمان عزیز هستند بیان می‌شود اثرش بیشتر خواهد بود.

۴- اگر تلقین را باور کنیم، سریعتر اثر می‌گزارد.

۵- تاثیر این کار در زمان آرامش بیشتر است. (هیپنوتیزم، مراقبه، ریلکسیشن)

۶- در پانزده دقیقه شب‌ها قبل خواب و صبح‌ها بعد بیدار شدن، اثر تلقین سه برابر زمان‌های دیگر است. پس صبح را با جملات زیبا و امیدبخش شروع کنید و شب‌ها به امید روز بهتر دیگر به خواب روید.

۷- برای اینکه جمله تلقینی بهتر و سریع‌تر اثر کند، می‌توانید آن جمله را حفظ کنید یا در جایی قرار دهید که چشمتان مدام به آن باشد (در قسمت دوم افکار منفی و جملات تاکیدی به آن اشاره کردم)

۸- از جملات مثبت استفاده کنید؛ مثلا به جای اینکه بگویید نمی‌ترسم، بگویید من شجاع هستم.

۹- جملات را به زبان حال بگویید.

۱۰- در جملات تلقینی (تاکیدی)، باید احساس وجود داشته باشد.

 

بخوانید:  توهم اخبار

کلمه‌ی درست، عامل نیرومندی است. اگر کلمات، کاملا بجا استفاده شوند، به سرعت برق هم بر جسم و هم بر روح اثر می‌گذارند (مارک توان)

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart