امروزه تمامی مراکز معتبر علمی و دانشگاهی جهان تأثیر ویژۀ هیپنوتیزم و خود-هیپنوتیزم را در بهبود کیفیت زندگی پذیرفته‌اند. کاربردهای این روشِ منحصربه‌فرد به افزایش اعتمادبه‌نفس و تغییرات مثبت زندگی خلاصه نمی‌شود بلکه همچنین یک شیوه‌ی مؤثر درمانی در حوزه‌های پزشکی، روان‌پزشکی و دندان‌پزشکی به‌حساب می‌آید. از خیل عظیم کاربردهای هیپنوتیزم می‌توان به افزایش اعتمادبه‌نفس؛ تقویت انگیزه و پشتکار برای رسیدن به اهداف؛ افزایش تمرکز و تقویت حافظه؛ اصلاح عادات ناپسند (مثل ناخن جویدن)؛ ترک سیگار؛ رفع اضطراب‌ها مثل اضطراب امتحان و اضطراب حضور در جمع؛ کنترل استرس‌ها و فشارهای شغلی، خانوادگی، مالی، تحصیلی، اجتماعی و غیره؛ درمان انواع ترس‌های غیرطبیعی یا فوبی‌ها (مانند ترس از ارتفاع، پرواز، آسانسور، محیط‌های بسته، حیوانات و غیره)؛ کنترل دردهای حاد و مزمن (مثل کمردرد، سردرد و انواع دردهای جسمی یا عصبی)؛ درمان اختلالات جنسی مانند ناتوانی جنسی، انزال زودرس، واژینیسموس و سردمزاجی؛ کنترل عوارض آزاردهنده‌ی بارداری مانند ویار حاملگی؛ درمان سندرُم پیش از قاعدگی در خانم‌ها (پی.ام.اس)؛ درمان اختلالات خوردن مثل بی‌اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و چاقی؛ کنترل بیماری روده‌ی تحریک‌پذیر (آی.بی.اس.)، تنظیم فشار خون، کنترل قند خون، تقویت سیستم ایمنی، درمان اختلالات روان-تنی و به‌طورکلی مداوای طیف وسیعی از اختلالات جسمی و روانی اشاره نمود.

 

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ذهن انسان هرلحظه حدود یازده میلیون واحد اطلاعاتی را دریافت یا ارسال می‌کند درحالی‌که (همان‌طور که جورج میلر نشان داد) خودآگاه تنها قادر به ارسال یا دریافت ۹ واحد اطلاعاتی در هرلحظه است! این ۵۳۳ مقدار به‌قدری ناچیز است که می‌توان گفت تقریباً تمام فعالیت‌های جسمی و روانی تحت اختیار و کنترل بخش‌های عمیق ذهن یعنی تحت‌آگاه و ناخودآگاه صورت می‌گیرد.
اعمال خودکارِ بدنی که برای ادامۀ حیات ضروری‌اند مانند تنفس، گردش خون، ادراکات حسی، حافظۀ سلول‌ها، سیستم ایمنی، دستگاه گوارش، عملکرد کلیه‌ها و همه و همه در مرکز فرماندهی ناخودآگاه کنترل می‌شوند؛ اما این تمام موضوع نیست زیرا تحت‌آگاه نیز مرکز ذخیرۀ خاطرات خوشایند و ناخوشایند و مسئول کنترل هیجانات و تمامی برنامه‌هایی است که تعیین‌کنندۀ توانایی شما برای نیل به اهداف و آرزوهایتان است؛ بنابراین سقف توانمندی‌های ما توسط بخش‌های عمیق ذهنمان برنامه‌ریزی می‌گردد و نه اراده که در خودآگاه قرار دارد.

درست مانند یک برنامۀ کامپیوتری که وقتی اجرا می‌شود یک سلسله عملیات به‌طور خودکار پشت سر هم انجام می‌گیرند و بدون نیاز به تلاش اضافیِ کاربر، نتیجه حاصل می‌گردد، با دست‌یابی به قسمت‌های عمیق ذهن، می‌توان آن را برنامه‌ریزی نمود و باقی کارها را ذهن به‌طور خودکار انجام می‌دهد. تنها راه وقوع موفقیت‌های بزرگ و پایدار، استفاده از منابع ذهن ناخودآگاه است. به‌جرئت می‌توانیم بگوییم امروزه تمامی افراد موفق از ورزشکار گرفته تا تاجر و سیاست‌مدار و همه و همه (دانسته یا اتفاقی) با استفاده از تکنیک‌های قدرتمند هیپنوتیزمی با دست‌یابی به ناخودآگاه، ذهن خود را برای کارهای بزرگ برنامه‌ریزی می‌کنند. تا زمانی که شما چگونگی دسترسی به ناخودآگاه را نیاموزید و موانع درون-ذهنی خود را از سر راه موفقیت‌ها کنار نزنید، نتایج مطلوب و پایدار حاصل نخواهند شد. با به خدمت گرفتن تحت‌آگاه و ناخودآگاه، پیشرفت‌های شگرفی در روابط بینِ‌فردی و سلامت جسمی و روانی به دست می‌آورید. اهداف و آرزوهای واقع‌بینانه‌تان به وقوع می‌پیوندند و زندگی از یک تلاش طاقت‌فرسا و بیهوده، به میدان بروز استعدادها و کسب موفقیت‌ها تبدیل می‌گردد.

سؤال اساسی این است که چرا علی‌رغم داشتن انگیزۀ بالا و تصمیم قطعی به تغییر، این مهم اتفاق نمی‌افتد؟ پاسخ این سؤال را باید در چگونگی کارکرد ذهن جستجو کرد. واقعیت این است که بدون دست‌یابی به ذهن ناخودآگاه، رؤیاها به حقیقت نمی‌پیوندند و قله‌های هدف فتح نمی‌شوند. بدون دسترسی به لایه‌های عمیق ذهن، به آرامش نمی‌رسیم و شادمانی‌ها و لذایذ، گذرا خواهند بود زیرا مرکز هیجانات در خودآگاه نیست بلکه در بخش‌های عمیق‌تر ذهن جای دارد. تلاش طاقت‌فرسا برای ایجاد تغییر صرفاً از طریق اراده و بدون به‌کارگیری مکانیسم‌های ذهن تحت‌آگاه و ناخودآگاه، آب در هاون کوفتن است؛ بنابراین برای ایجاد تغییرات پایدار نیاز به دست‌کاری لایه‌های عمیق‌تر ذهن داریم. جایی که مسئول احساس‌های خوب و بد ما است. جایی که همۀ برنامه‌ریزی‌های ما را انجام می‌دهد.

در میان روش‌های دسترسی به ناخودآگاه، خود-هیپنوتیزم یکی از مؤثرترین روش‌ها است. روشی که ۹۵ درصد مردم می‌توانند آن را بیاموزند و در جهت تغییرات بزرگ و پایدار از آن بهره‌مند شوند. در واقع خود-هیپنوتیزم ابزار قدرتمندی برای دست‌یابی به آرزوهایمان است. هنگامی‌که شما تصمیم می‌گیرید وزن کم کنید یا می‌خواهید بدون وحشت‌زدگی سوار هواپیما شوید و یا حتی درآمد بیشتری داشته باشید، در واقع برای خود هدف‌گذاری می‌کنید و خود-هیپنوتیزم، ذهن ناخودآگاه را با اهداف شما هماهنگ می‌کند. بدین ترتیب تمامی نیروهای ذهنی و جسمی‌تان برای دست‌یابی به هدف بسیج می‌شوند و شما را هر روز به هدفتان نزدیک‌تر می‌کنند.

اغلب مردم تصور می‌کنند با مثبت‌اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبت و تصویرسازی‌های مناسب ذهنی می‌توان این تغییرات را ایجاد کرد. اگرچه این تکنیک‌ها روش‌های مناسبی برای اصلاح سیستم باورها و فیلترهای ذهنی به شمار می‌روند اما نکتۀ اساسی آن است که ابتدا باید به ناخودآگاه دسترسی پیدا کرد و سپس تغییرات موردنیاز را اعمال نمود. افکار و تصاویر مثبت، بذرهای موفقیت‌اند ولی تا زمانی که در اعماق ناخودآگاه کاشته نشوند، رشد نخواهند کرد و بنابراین منشأ تغییر پایداری نخواهند شد. مشکل اینجا است که فاکتور انتقادی ذهن خودآگاه در اغلب مواقع، این افکار را بلوک می‌کند و مانع دسترسی آن‌ها به تحت‌آگاه و ناخودآگاه می‌شود. لازم است بذرها از سد محکم و صعب‌العبور خودآگاه گذر کنند تا به خاک حاصلخیز ناخودآگاه برسند و تنها در این مکان است که امکان باروری و رشدشان وجود دارد. اگر ما بخواهیم گیاه گل سرخ را در باغچه‌ای پرورش دهیم ولی بذرها را به‌جای آن‌که داخل خاک بکاریم، بر روی یک صفحۀ حائل مثلاً یک سینی بریزیم و سینی را روی خاک قرار دهیم هرگز شاهد رشد گیاه و مشاهدۀ گل‌های زیبای رُز نخواهیم بود. همین موضوع در مورد ذهن انسان نیز صادق است. شما می‌توانید ساعت‌ها تصاویر مثبت را در ذهن خود مجسم کنید یا جملات تأکیدی را هزاران بار برای خود تکرار کنید، اما تا زمانی که این تصاویر و افکار به ناخودآگاهتان دسترسی نداشته باشند هیچ تغییر پایداری را شاهد نخواهید بود.

وزن بدن، آن‌طور که بعضی به‌غلط می‌اندیشند، حاصل جمع جبری انرژی دریافتی (به شکل مواد غذایی) و انرژی مصرفی (به‌صورت سوخت‌وساز و فعالیت) نیست بلکه عوامل متعددی در تنظیم وزن دخالت دارند. چاقی مسئله‌ی پیچیده‌ای است که با عوامل ژنتیک (وراثتی)، تغذیه‌ای، فعالیتی و روانی- اجتماعی ارتباط تنگاتنگ دارد. بر اساس پژوهش‌های به‌عمل‌آمده مشخص‌شده در خانواده‌هایی که هیچ‌یک از والدین چاق نیستند تنها ۱۰ درصد فرزندان چاق می‌شوند؛ اگر یکی از والدین چاق باشد حدود ۴۰ درصد فرزندان دچار چاقی می‌گردند و اگر پدر و مادر هر دو چاق باشند این رقم به حدود ۷۰ درصد می‌رسد. این اعداد نشان می‌دهند که حتی در خانواده‌های دچار اضافه‌وزن نیز علی‌رغم دارا بودن استعداد ذاتی برای چاق شدن، همه‌ی فرزندان محکوم به چاقی نیستند. به‌عبارت‌دیگر می‌توان با استفاده از شیوه‌ی صحیح زندگی و فراهم نمودن شرایط مطلوب روانی- اجتماعی،  وزن و اندام متناسب را احراز کرد.

بیش از ۳۵ درصد مردم، دچار اضافه‌وزن و ۲۵ درصد چاق هستند و این آمار روزبه‌روز در حال افزایش است. آیا شما نیز دچار اضافه‌وزن هستید؟ آیا علی‌رغم تلاش زیادی که برای کنترل وزن خویش کرده‌اید، همچنان از چاقی رنج می‌برید؟ آیا گاهی بدون احساس گرسنگی، اقدام به خوردن می‌کنید؟ آیا احساس می‌کنید انگار بخشی غیرقابل‌کنترل، درون شما وجود دارد که گاهی بی‌اختیار و به‌صورت افراطی شما را وادار به خوردن می‌کند؟ آیا گاهی آن‌قدر زیاد غذا می‌خورید که پس از آن احساس پُری ناخوشایندی کنید؟ آیا وقتی تنها هستید بیشتر می‌خورید؟ آیا به‌قدری تند غذا می‌خورید که فرصت کافی برای جویدن کامل ندارید؟ آیا در مواقعی که تحت فشار عصبی (استرس) هستید بیشتر از معمول می‌خورید؟ آیا تاکنون اندیشیده‌اید چرا اغلب کسانی که با یک رژیم سخت، وزن کم می‌کنند پس از مدتی به وزن قبلی یا حتی بالاتر از آن برمی‌گردند؟ آیا می‌دانید ۹۵ درصد کسانی که فقط با استفاده از رژیم غذایی وزن کم کرده‌اند، در پایین نگه‌داشتن وزن خود با شکست مواجه شده‌اند؟

افکار و باورها با ریشه دواندن در ناخودآگاه موجب خلق دیدگاه‌های ما می‌شوند و این فرآیندی است که به‌طور خودکار و بدون هوشیاری ما عمل می‌کند. در واقع همگی ما عینک‌هایی به چشم داریم که جهان اطراف را از پشت آن‌ها می‌بینیم. سیستمی از فیلترهای ذهنی که تنها به دسته‌های خاصی از اطلاعات اجازۀ عبور می‌دهند و این باعث می‌شود تا همۀ انسان‌ها واقعیات اطراف را تحریف‌شده و تغییریافته ببینند. این بدان معنا است که ما برداشت و تفسیر خود از وقایع را ادراک می‌کنیم نه خود واقعیت را. وقتی ناخودآگاه شما سرشار از افکار و باورهای مثبت است، زندگی زیبا و لذت‌بخش به نظر می‌آید و زمانی که پر از باورها و افکار منفی باشد، زندگی خسته‌کننده و آزاردهنده خواهد بود؛ بنابراین با دسترسی به ناخودآگاه می‌توان سیستم باورها و فیلترهای ذهنی را اصلاح نمود؛ اما اینجا دو موضوع مهم وجود دارد: اولاً چگونگی دسترسی به این بخش عمیق ذهن و ثانیاً روش ایجاد یک تغییر درست و پایدار.

مریم زهتاب
کارشناس ارشد مشاوره خانواده

یک پیشنهاد خوب!

فایل‌های خودهیپنوتیزم استاد مریم زهتاب در موضوعات موفقیت، ثروت، خواب راحت، تناسب اندام، سلامتی، آرامش، کنکور، اعتماد به نفس معجزه می‌کنند!

کلیک کنید: فایل‌های خودهیپنوتیزم استاد مریم زهتاب

بخوانید:  ۱۳ رفتاری که هرگز در افراد با اعتماد به نفس انجام نمی‌دهند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart