ای‌اف‌تی و کاربرد آن در زندگی

کلمه‌ی EFT مخفف Emotional Freeing Technic به معنی تکنیک رهاسازی احساسی است.

ای اف تی همان تکنیک رهایی ذهن است که در آن با ضربه های آرام بر روی چند نقطه از بدن، می‌توانید ذهنتان را از هر آنچه که دوس ندارید پاک کنید و دیگر افکار ناراحت‌کننده و خاطرات غم‌انگیز گذشته باعث آزار شما نشوند.

فکرهای منفی و احساس بد، اگر به مدت طولانی در بدن ما باقی بماند به مرور به بیماری تبدیل می‌شود. برای بعضی‌ها با شدت کم تبدیل به سردرد خواهد شد و برای بعضی‌ها با شدت بالا تبدیل به انواع بیماری‌های لاعلاج. در کل احساسات منفی که در گذشته داشتیم در آینده تبدیل به بیماری شده و در جسم خودش رانشان می‌دهد.
با ای‌اف‌تی می‌توانیم آن احساس بدی که شاید سال‌ها درونمان گیر افتاده باشد را بیرون بکشیم و خنثی کنیم. بعد از اجرای صحیح تکنیک، احساس سبکی را تجربه کنیم؛ حالمان به معنای واقعی خوب می‌شود و سطح ارتعاش را به طرز عجیبی بالا ببریم.

ای‌اف‌تی و ضربه‌ها در اصل انرژی را در بدن ما متعادل می‌کنند و هرگونه حس بد مثل نفرت، خشم،  کینه، حسرت و انواع فکرهای منفی را به طور معجزه خنثی کرده و از ذهن و روح متلاشی می‌کند!

تقریبا در همه کلاس‌های جذب می‌گویند احساست را خوب نگه‌دار! ای‌اف‌تی دقیقا این کار را به خوبی برای ما انجام می‌دهد. در این تکنیک با هر ضربه حس‌های بد که در وجودتان هست را از بین می‌برید. خبر خوب اینکه چه بخواهید چه نخواهید حس‌تان خوب می‌شود و روی فرکانس مثبت قرار می‌گیرید و از درون احساس آسودگی خاطر می‌کنید.

شاید جالب باشد که بدانید ای‌اف‌تی به باور هیچ ارتباطی ندارد! یعنی چه باور داشته باشید چه نداشته باشید ای‌اف‌تی تاثیرش را خواهد گذاشت!

آموزش ای اف تی

آموزش ای اف تی

مواردی که ای اف تی بر روی آنها تاثیر دارد:

– از بین بردن تاثیرات آزاردهنده‌ی خاطرات بد مثل ترس‌های باقی‌مانده از تصادفات، غم حاصل از از دست دادن عزیزان، غم حاصل از شکست عشقی یا طرد شدگی

– از بین بردن افسردگی روحی و تبدیل شدن به آدمی شاد و سرخوش

– از بین بردن ترس‌های مرضی از مواردی مثل بلند شدن هواپیما، آسانسور یا پله‌برقی

– از بین بردن علاقه افراطی به شکلات یا …

– از بین بردن پرخوری افراطی

– از بین بردن اعتیاد به سیگار و مشروبات الکلی و سایر موارد

– از بین بردن استرس و تپش قلب و ترس از صحبت در جمع

– از بین بردن سردرد و بعضی دردهای جسمی در عرض چند دقیقه

– از بین بردن عادت‌های بد رفتاری مثل عصبانیت زودهنگام، پرخاشگری، بدبین و شکاک بودن، ناخن جویدن، شب ادراری و…

– افزایش تمرکز هنگام مطالعه یا درس خواندن و افزایش توانایی یادگیری سریع

– رفع موانع جذب پول و همسر دلخواه و…

و هر آنچه مانع رسیدن ما به خواسته‌مان می‌شود.

 

بخوانید:  ۹ روش افزایش اعتماد به نفس فرزندان

طریقه انجام EFT

انجام ای‌اف‌تی بسیار لذت‌بخش و راحت است.
به این صورت که با ۲ انگشت سبابه و انگشت وسط به آرامی روی نقاطی از بدن بین ۷ تا ۱۰ بار ضربه می‌زنید. ضربات بهتر است آرام باشد تا دردتان نیاید؛ حتی می‌توانید از ماساژ نقاط یا فشار روی نقاط استفاده کنید.

۱- نقطه کاراته کنار دست (نقطه‌ای از دست که کاراته‌کارها با آن آجر می‌شکنند)
۲- فرق سر
۳- ابتدای ابرو
۴- انتهای ابرو
۵- زیر گودی چشم
۶- زیر بینی
۷- زیر لب (روی چانه)
۸- گودی گلو کنار استخوان ترقوه (بهترِ است این نقطه را به جای دو انگشت با مشت به آرامی ضربه بزنید چون این نقطه مهمی است)
۹- زیر بغل
۱۰- کنار تک‌تک نوک انگشتان دست در کنار ناخن‌ها

نقاط ضربه در ای اف تی

نقاط ضربه در ای اف تی

به دو صورت می‌توانید ضربات را روی نقاط بزنید:

۱- همراه با ضربه زدن به نقاط، مشکلی که درصدد حل آن هستید بیان کنید. بدین ترتیب که روی هر نقطه که ضربه می‌زنید آن مشکل را به زبان بیاورید مثلا اگر برای سردرد استفاده می‌کنید بگویید “سردرد”
۲- هیچ جمله‌ای نگویید فقط روی مشکلی که به حل آن پرداخته‌اید فکر کنید و تمرکز کنید روی آن و با تمرکز به مشکل روی نقاط ضربه بزنید؛ مثلا اگر مشکلتان سردرد است تمرکز کنید روی سردردتان و هم‌زمان روی نقاط ضربه بزنید.

دقت کنید مکانیسم تاثیری ای‌اف‌تی بر اساس نیروی قصد شما وارد عمل می‌شود؛ به این معنی که اگر قصد کنید احساسی را در خودتان ایجاد کنید با این ضربات آن حس را به راحتی به خودتان القا می‌کنید و اگر قصد کنید احساسی را در خودتان از بین ببرید با این ضربات به راحتی آن حس از بین می‌رود.

آنچه در ای‌اف‌تی نیروی قصد را در مسیر خواسته‌های ما حرکت می‌دهد جریان انرژی بدن در همان جهت در اثر این ضربه‌هاست؛ چون نقاطی که ما روی آن‌ها ضربه می‌زنیم همان مسیرهای انرژی بدن یا مریدین‌ها هستند.

چطور بفهمیم یک حس بد، خنثی شده یا نه؟

فرض کنیم می‌خواهم روی زیادشدن درآمدم کار کنم؛

جنبه‌ها را شناسایی کردم و می‌دانم چه موانعی دارم. اول از مهم‌ترین و شدیدترین مانعم شروع می‌کنم:
با وجودی که اصلا نمی‌خواهم مریض‌هایم زیاد بشوند چون با زیادشدن مریض‌هایم در طول روز واقعا خسته می‌شوم اما عمیقا و کاملا خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.

شدتش ۱۰ هست. از کجا فهمیدم؟!

چون اولین چیزی که بعد از فکر کردن به مریض زیاد به ذهنم می‌آید همین یک جمله است و البته شهودا هم می‌فهمید که این حس بدترین حالتش است. توی شدت ۱۰ وقتی به مریض زیاد فکر می‌کنم من آن‌قدر خسته‌ام که دلم می‌خواهد همان‌جا در محل کارم بخوابم و حتی حال ندارم لباس‌هایم را عوض کنم تا به خانه بروم!

سه دور ضربه می‌زنم، بعد شدت‌سنجی می‌کنم.

برای اینکه شدت‌سنجی کنم دقیقا به آن حس فکر می‌کنم تا ببینم مثل قبل اذیتم می‌کند یا نه؛ یعنی اگر مریض‌هایم زیاد بشود باز هم خودم را می‌بینم که حتی حال ندارم لباس‌هایم را عوض کنم و به خانه بروم یا نه؟
اگر از شدت دو سه نمره کم شده باشد، وقتی به آن فکر می‌کنم کمی بهتر شدم و توی ذهنم حرف‌های خوبی می‌شنوم مثلا چیزی از درون انگار می‌گوید نه بابا حالا زیاد هم خسته نمی‌شوم دیگر تا خانه می‌توانم بروم و شامم را بخورم و …

اما اگر کامل خنثی شده باشد اصلا آن حالت قبلی را هر چقدر هم فکر کنم نمی‌توانم پیدا کنم؛ انگار چیزی جلوی من را می‌گیرد و نمی‌گذارد به آن فکر کنم و آن تصویر اولیه که از خودم ساخته بودم که از حال داشتم می‌رفتم یادم نمی‌آید.
در بهترین حالت وقتی دارم به این فکر می‌کنم که اگر مریض زیاد باشد خسته می‌شوم و از حال می‌روم یا خنده‌ام می‌گیرد که چه حرف مسخره‌ای می‌زدم کجایش خسته‌کننده است؟
یا این‌که پاسخ‌هایی از درون می‌شنوم که نه می‌توانی به محض احساس خستگی ضربه بزنی و سر حال بشوی یا این‌که راه‌حل‌های دیگری که شهود به عنوان راه‌حل به من القا می‌کند که باید ۵ دور دیگر هم ضربه بزنم و در آخر  از روش تصمیم‌گیری یک تصمیم مثبت جایگزین کنم. اگر دیگر هرگز آن حس به سراغتان نیامد، یعنی موفق شدید.

خنثی‌سازی به این شکل است که شما به خاطره یا هر جنبه‌ی دیگری که در آوردید فکر می‌کنید، آن را مثل فیلم توی ذهنتان می‌آورید و به اوج حستان توی آن فیلم توجه می‌کنید.

به آن اوج حس بد که بالاترین حس است از صفر تا ۱۰ نمره می‌دهید؛ ۱۰ یعنی اوج شدت و ۰ یعنی خنثی.
شروع می‌کنید به ضربه زدن؛ لازم نیست چیزی بگویید. فقط و فقط ضربه می‌زنید تا شدت حس پایین بیاید و کاملا خنثی شود. طوری که دیگر وقتی به آن خاطره یا هر جنبه‌ی دیگر که فکر می‌کنید حس بد نداشته باشید و کاملا خنثی شده باشد.

یک پیشنهاد فوق‌العاده!

اگر راغب به یادگیری صفر تا صد eft هستید، پیشنهاد می‌کنم دوره‌ی بی‌نظیر استاد شجاعیان را از دست ندهید:  جذب آرزوها با ای اف تی

4 دیدگاه در ای اف تی به زبان ساده
  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !  

  2. از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

  3. سلام وقتتون بخیر لطفا راجب افزایش تمرکز هم توضیح بدین که باید چکار کنیم یا اگر میخواهیم افکار مثبت در ذهن جا بدیم چکار کنیم مثلا همون تمرکز که بگیم من تمرکزم زیاد ۶ست یا برعکس بگیم کم است؟ ممنون بابت پاسخگوییتون

    • سلام. برای افزایش تمرکز تکنیک‌ها و راهکارهای متفاوتی وجود داره. افکار ناخواسته رو میشه یادداشت کرد تا ذهن از درگیری اون آزاد بشه. اگر ذهن رو به طور آگاهانه به سمت هدفمون بکشونیم بعد از یک مدت قدرت این کار رو به طور چشمگیر در خودمون بالا میبریم.
      از حضورتون ممنونم.


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart