ایده‌سازی برای کسب و کار با سرمایه کم!

 

کار بدون سرمایه

کار بدون سرمایه

 

 

تینا سیلیگ، نویسنده کتاب «کاش وقتی ۲۰ سالم بود می‌دانستم»، یک‌بار  به دانشجویان خود در دانشگاه استنفورد آمریکا تمرین جالبی داده بود. تمرین این بود: دانشجویان به چند گروه تقسیم شدند. به هر گروه ۵ دلار داده و به آن‌ها گفته شد زمان اندکی در اختیار دارند تا با این پول اندک کار کنند و سودآوری کنند.

۵ دلار پول بسیار کمی بود؛ اما وقتی پای خلاقیت به میان بیاید، با کم‌ها هم می‌توان بیش‌ها را ساخت. حالا ببینید دانشجویان چه کردند:

 

گروه اول/ آن‌ها تصمیم گرفتند کل آن ۵ دلار را  نادیده بگیرند. استدلالشان این بود که این پول محدود، باعث می‌شود فکرشان محدود شود؛ بنابراین تصمیم گرفتند با “صفر دلار” کار کنند! فکر جالبی به سرشان زد. آن‌ها آخر هفته به رستوران‌هایی که صف‌های طویلی در مقابلشان شکل می‌گرفت رفتند. هرکدامشان نوبت گرفتند و وقتی نوبتشان نزدیک شد، به کسانی که حال و حوصله در صف ایستادن را نداشتند فروختند!

اعضای گروه، فقط به کسب درآمد نپرداختند، بلکه تجربه نیز اندوختند. تجربه اولشان این بود که اگر دانشجویان پسر در صف بایستند و دانشجویان دختر، جای آن‌ها را بفروشند، موفقیتشان بیشتر می‌شود.

تجربه دوم این بود که در رستوران‌هایی که نوبت را با دستگاه “پیجر” در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، سود بیشتری نصیبشان می‌شود زیرا پیجری که نوبتش رسیده را با پیجر مشتریان عوض می‌کردند و دوباره آن پیچر را با پیجر بعدی و همین‌طور الی آخر.

 

بخوانید:  آیا پول مصیبت است؟

گروه دوم/ آن‌ها در محوطه دانشگاه – که دوچرخه‌سواران زیادی دارد – مستقر شدند. به دوچرخه‌سوارانی که رد می‌شدند پیشنهاد دادند باد لاستیک دوچرخه‌هایشان را به رایگان کنترل کنند. اگر باد لاستیک در حد متعارف بود، از دوچرخه‌سوار خداحافظی می‌کردند ولی در صورتی که کم‌باد بود، در ازای تنها یک دلار، باد کنند.

آن‌ها به تجربه دریافتند که اگر قیمت باد کردن لاستیک را (همان یک دلار) اعلام نکنند، مشتریان، پول بیشتری می‌دهند.

 

گروه سوم/ این گروه بر روی والدینی متمرکز شدند که برای دیدن فرزندان خود به استنفورد می‌آمدند و طبیعتاً با محیط بیگانه بودند. اعضای گروه نقشه‌هایی تهیه کرد که بر روی آن، رستوران‌ها با ماژیک مشخص شده بود تا این افراد بتوانند به راحتی رستوران‌ها را پیدا کنند.

 

گروه چهارم/ راه‌اندازی تیمی برای عکاسی از  دانشجویان، کاری بود که این گروه انجام داد.

 

گروه پنجم/ اعضای این گروه راهی یک پارکینگ شدند و شستن خودروها را برای درآمدزایی انتخاب کردند.

 

گروه‌های دیگر هم هرکدام خلاقیتی کاملاً متفاوت  به خرج دادند، اما دو گروه اول و دوم، بیشترین سود را به دست آوردند و تا ۶۰۰ دلار سود کردند که در نوع خود یک رکورد محسوب میشد.

 

همان‌طور که می‌بینید نه فقط با سرمایه اندک که با دست خالی هم می‌توان کار و خلق سود کرد!

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart