nlp

ان ال پی چیست؟

NLP مخفف عبارت برنامه‌ریزی عصبی کلامی (Nero Linguistic Programming) و یک تکنولوژی رفتاری است که شامل یک سری تکنیک‌ها، روش‌ها و اصول راهنما در مورد زندگی واقعی است. NLP فقط یک قضیه علمی و ناکارآمد نیست.

N مخفف Nero به معنای عصب یا سیستم عصبی (ذهن) است که تجربه ما به‌وسیله حواس پنج‌گانه از طریق آن ایجاد می‌گردد.

L مخفف Linguistic به معنای زبانی یا سیستم‌های زبانی یا سیستم‌های ارتباطی غیرکلامی دیگر است که علائم عصبی از طریق آن‌ها به کد تبدیل شده و سپس سازمان‌دهی گردیده و مفهوم را ارائه می‌دهند؛ یعنی از طریق این سیستم، فرآیندهای عصبی ذهن به شکل کدگذاری شده منظم و دارای معنی می‌شوند و سپس از طریق زبان، سیستم‌های ارتباطی و سیستم‌های سمبولیک (مثل گرامر، ریاضیات، موسیقی و علامت‌ها) به منصه ظهور می‌رسند.

P مخفف Programming به معنای برنامه‌ریزی است؛ یعنی ایجاد توانایی استفاده کردن از برنامه‌هایی که در سیستم عصبی خود می‌ریزیم تا به نتایج مطلوب و خاص برسیم (ارتباط با خود)

NLP در دست گرفتن کنترل ذهن است؛ به عبارت دیگر NLP نحوه استفاده از زبان ذهن است برای نیل به نتایج مطلوب و دلخواه.

NLP به جستجوی کارکردهای داخلی ذهن انسان می‌پردازد؛ به اینکه چگونه فکر می‌کنیم، چگونه تمایلات و اهداف خود را محقق می‌سازیم و چگونه به خود انگیزه می‌دهیم، چگونه ارتباط برقرار می‌کنیم و به تجربیات خود معنی می‌بخشیم.

NLP الگوها و مهارت‌های لازم برای ایجاد تغییرات مثبت، انتخاب‌های جدید، بهتر بودن با دیگران، کنار گذاشتن رفتارها و الگوهای مخرب کهنه و شفاف‌تر ساختن آنچه را که می‌خواهیم و نحوه رسیدن به آن را فراهم می‌سازد.

NLP مطالعه نحوه سازمان‌دهی افکار، احساسات، زبان و رفتار افراد برای نیل به نتایج مطلوب است. NLP به دلیل ارائه تکنیک‌های پیشنهادی برای ایجاد تغییرات ماندگار و موثر معروف شده است. برای مثال NLP دارای تکنیکی بنام “درمان سریع” می‌باشد که توسط ریچارد بندلر ارائه‌شده است. با بکار بردن این تکنیک، NLP می‌تواند ترس را در مدت‌زمان کوتاهی درمان کند (اغلب در ۱۰ الی ۱۵ دقیقه). از این روش می‌توان برای درمان ترس از آب، زنبور، ارتفاع، سخنرانی در جمع، هواپیما و غیره استفاده نمود. درمان سریع ترس فقط یک نمونه از تکنیک‌های متعدد تغییر توسط NLP است.

جان گریندر و ریچارد بندلر که به وجود آورندگان NLP بودند تمایل زیادی داشتند تا ساختار الگوهای رفتاری افراد موفق را پیدا کرده و شبیه‌سازی کنند و آن‌ها را به دیگران یاد دهند تا مطابق آن عمل کنند. این فرآیند، مدل‌سازی نامیده می‌شود که اساس NLP است.

NLP درباره فهم چگونگی ساختار سیستم عصبی انسان است که اطلاعات دریافتی از طریق حواس پنج‌گانه را به توصیفات ذهنی (زبانی) و سپس رفتار ناخودآگاه (برنامه‌ریزی) تبدیل می‌کند.

NLP جهت درک فرآیندهای فکری ناخودآگاه که منجر به رفتار می‌شوند؛ مدلی را در اختیار می‌گذارد. این کار دو مزیت دارد: اولاً کاری را که دیگران به‌خوبی می‌توانند انجام دهند را، مدل‌سازی می‌کنید. ثانیاً می‌توانید الگوهای محدودکننده در خود و دیگران را تشخیص داده و برای جابجایی آن‌ها از الگوی NLP استفاده کنید.

مدل‌سازی در مرکز اغلب فعالیت‌های NLP است، بنابراین الگوها و تکنیک‌هایی که وجود دارند، از مدل‌سازی پروژه‌ها نشأت گرفته‌اند. الگوهای NLP ترکیبی از فرآیندهای تغییر، مدل‌های زبانی، طرح‌های رفتاری بر مبنای توفیقات فردی و کامیابی است. الگوهای NLP از روی افراد نابغه‌ای که نتایج شگفت‌انگیزی در حوزه روانشناسی، روان‌پزشکی و روان‌درمانی به دست آورده‌اند، مدل‌سازی شده است. گریندر و بندلر در این زمینه آگاهی بسیار کمی داشتند، اما به‌زودی دریافتند که آن‌ها هم می‌توانند مانند افرادی که در مدت‌زمان کوتاهی از آن‌ها مدل‌سازی کرده بودند، به نتایج شگفت‌انگیزی دست یابند. آن‌ها شروع بکار کردند و افراد دیگر نیز دریافتند که با استفاده از الگوبرداری می‌توانند به نتایج شگفت‌انگیزی دست یابند. امروزه از این الگوبرداری به NLP تعبیر می‌شود.

NLP به شما اجازه می‌دهد تا مطابق میلتان رفتارها را حذف یا با آن‌ها سازگار شوید. این توانایی را به شما می‌دهد تا بهترین حالت فیزیکی، احساسی و روحی را انتخاب کنید.

برخلاف حوزه‌های دیگر روانشناسی فکر که بر روی نحوه به وجود آمدن مشکل تمرکز می‌کنند، NLP کار خود را از مطالعه افرادی که در کاری خاص سرآمد هستند، شروع می‌کند و نحوه انجام آن کار را توسط آن فرد مشخص کرده و سپس آن را در اختیار دیگران قرار می‌دهد تا آن‌ها نیز بتوانند با انجام دادن همان کارها به نتایج مشابه دست یابند. هدف NLP ماورای درمانگری و حرکت به سمت “تغییر خلاقانه” است و با این کار به شما این قدرت را می‌دهد تا در هر حوزه‌ای از زندگی خود به موفقیت نایل شوید.

با NLP یاد می‌گیرید که چگونه از هر تجربه زندگی استفاده کنید و سپس توانایی خود را برای بهبود زندگی افزایش دهید.

NLP یک تکنولوژی بسیار واقع‌بینانه بر مبنای توانایی فرد جهت خلق نتایج مطلوب است و با استفاده از آن می‌توان آینده درخشانی را برای خود رقم زد.

بخوانید:  مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart