با پول خود چه کار کنیم؟

۶ توصیه مالی بسیار مهم از وارن بافت

 

اگر شما هم دوست دارید پول خود را هوشمندانه‌تر و بهتر به کار بگیرید، توصیه‌های هیچ‌کس در این زمینه بهتر از وارن بافت نخواهد بود. او ثروت شخصی خود را به بیش از ۷۲ میلیارد دلار رسانده است؛ رقمی که او را در رده‌ی سوم ثروتمندترین انسان‌های جهان قرار می‌دهد.

وارن بافت

با پول خود چه کار کنیم

هیچ‌گاه پولی از دست ندهید!

اگر از این برداشت سطحی عبور کنید، خواهید دید که این گفته‌ی او نصیحتی عملی و هوشمندانه است: هر جا که می‌توانید از ریسک بپرهیزید. گفته‌ی او به‌ویژه این است که هیچ‌گاه برای به دست آوردن چیزی که می‌خواهید، چیزی که به آن احتیاج دارید را به خطر نیندازید؛ حتی اگر احتمال از دست دادنش یک به هزار باشد.

به دنبال ارزش زیاد با قیمت کم باشید

بافت جایی نوشته است: «قیمت آن چیزی است که می‌پردازید و ارزش آن چیزی است که به دست می‌آورید»؛ بنابراین اگر برای چیزی بیش از ارزشی که دارد پول پرداخت کردید پول خود را از دست داده‌اید و در نتیجه قانون اول را نقض کرده‌اید. این اتفاق گاهی اوقات می‌افتد، برای مثال وقتی در اوج تقاضا و حباب قیمت‌ها اقدام به خرید چیزی می‌کنید؛ از سهام گرفته تا ملک و املاک.

عادات مالی سالمی در وجود خود پرورش دهید

وارن بافت در یکی از سخنرانی‌های خود در مقابل دانشجویان گفته است: «بخش بزرگی از رفتار ما از روی عادت است. می‌گویند زنجیره‌ی عادات ما آن‌قدر سبک‌اند که حس نمی‌شوند؛ تا اینکه به حدی بر دوشمان سنگینی کنند که باید کنارشان گذاشت».
همه‌ی ما عاداتی داریم که دوست داریم ترک کنیم و عادات دیگری را جایگزین آن‌ها کنیم. باقت می‌گوید مهم‌ترین عادت در میان دسته‌ی دوم، پس‌انداز است. او می‌گوید: «بزرگ‌ترین اشتباه ما این است که یاد نمی‌گیریم چگونه پول خود را به شیوه‌ی صحیح پس‌انداز کنیم»
. وارن بافت کسی است که قبل از سرمایه‌گذاری روی چیزی روی خودش و آموزش دیدنش سرمایه‌گذاری کرده است.

⁦⁦⁦

پول نقد در دسترس داشته باشید

لازم نیست میلیاردی پول نقد در دسترس داشته باشید؛ اما کنار گذاشتن بخش موجهی از پول خود به‌صورت نقد و یا معادل آن نظیر اوراق بهادار می‌تواند فکر بسیار خوبی باشد. به‌ویژه اگر کارآفرین هستید و ممکن است درآمد ناپایداری داشته باشید، این کار اهمیت زیادی پیدا می‌کند. همان‌طور که بافت گفته است، پول نقد برای یک کسب‌وکار حکم اکسیژن را برای بدن دارد: «وقتی باشد، هیچ‌وقت به آن فکر نمی‌کنید؛ اما اگر نباشد تنها فکر شما همان خواهد بود».

روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید:

بافت اغلب گفته است باید تا جایی که می‌شود و به هر نحوی که ممکن است روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید؛ از مراقبت از بدن خود گرفته تا پیدا کردن شغلی که آن را دوست داشته باشید و تحصیلات. او در یکی از مصاحبه‌های خود گفته است: «هر کاری که برای بهبود استعدادهای ذاتی و بالا بردن ارزش خود انجام می‌دهید، بعداً در قالب قدرت خرید بیشتر خود را نشان خواهد داد». او خاطرنشان می‌کند بهره‌ی این سرمایه‌گذاری ده برابر خواهد بود و برخلاف دیگر دارایی‌ها، هیچ‌چیز یا هیچ‌کس نمی‌تواند توانایی‌ها و مهارت‌های شما را از شما جدا کند.
معنای این گفته این می‌تواند باشد: رفتن به دانشگاه، یا گذراندن یک دوره‌ی آموزشی، راه‌اندازی یک کسب‌وکار و یا حتی داوطلب شدن برای موقعیتی باشد که مهارت‌های جدیدی به شما خواهد بخشید. در واقع هر چیزی که شما را باهوش‌تر کند، شما را پولدارتر خواهد کرد.

اهداف بلندمدت داشته باشید:

بافت می‌گوید اشتباهی که اغلب افراد مرتکب می‌شوند این است که سعی می‌کنند روی موج هر افزایش قیمتی سوار شوند و از هر فرصتی که در کوتاه‌مدت می‌بینند بهره‌برداری زودبازده داشته باشند. این نوع تفکر تقریباً همیشه افراد را به دردسر می‌اندازد. او توصیه می‌کند به‌جای این کار، «با افقی چند ده ساله سرمایه‌گذاری کنید». او می‌گوید به‌جای آنکه سعی کنید به سرعت پولی به جیب بزنید، باید روی بالا بردن قدرت خرید خود در طول دوران زندگی‌تان متمرکز باشید.

بخوانید:  راز قانون جذب در روابط (عشق)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0

Your Cart