زندگی در لحظه

۳۴ راه برای در لحظه زندگی کردن و دستیابی به اهداف

 

در دنیای پرمشغله‌ی امروزی، زمان بیش از هر عصر دیگری کمیاب شده است. ما در حین انجام کار مدام ساعت را نگاه می‌کنیم و منتظر حرکات عقربه‌های ساعت هستیم تا بتوانیم به خانه‌مان برگردیم. وقتی موعد چیزی فرا می‌رسد، آرزو می‌کنیم ای‌کاش زمان بیش‌تری در روز در اختیار داشتیم. زمانی را که در اختیار داریم، با بی‌فکری، با تماشا و پیگیری بیهوده‌ترین ویدئوهای اینستاگرام، بالا و پایین کردن صفحات بی‌فایده فیس‌بوک و غیره به باد می‌دهیم،‌ و سپس شاید افسوس بخوریم که ای‌کاش زمان بیش‌تری را با فرزندانمان سپری می‌کردیم. در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا درباره ۳۴ راه برای زندگی در لحظه نکات جالبی بدانید.

وقتی ارتباطمان را با جریان زمان از دست می‌دهیم، هدفمان را نیز گم می‌کنیم. بدون هدف، روزهایمان را سپری می‌کنیم. احساس ناخوشایندی به ما دست می‌دهد و زندگی شخصی و حرفه‌ای‌مان تحت تاثیر قرار می‌گیرد. ولی وقتی رابطه‌مان را با زمان اصلاح می‌کنیم و اولویت‌های زندگی‌مان را تشخیص می‌دهیم، می‌توانیم بر تعهدات و زندگی‌مان کنترل داشته باشیم. در این مقاله، به راه‌هایی برای توقف زمان و زندگی در لحظه اشاره می‌کنیم.

۱. برای شکرگزاری واقعی کمی وقت بگذارید

شکرگزاری داروی فوق‌العاده‌ای برای زندگی در لحظه است و همیشه کمک می‌کند به‌خوبی زمان را مدیریت کنید. این کار باعث تسکین استرس می‌شود و انرژی مثبتی ایجاد می‌کند و چشم‌انداز بسیار خوبی از زندگی به ما ارائه می‌دهد.

هر روز، باید زمانی را برای شکرگزاری به خاطر هر آنچه در زندگی دارید، ‌اختصاص دهید.

۲. طبیعت را چراغ راهنمای‌تان قرار دهید

در طبیعت، همه‌چیز بر اساس نور آفتاب و فصل‌ها حرکت می‌کند. جوامع امروزی زمان را به شکل مصنوعی فشرده کرده‌اند. هماهنگی با آهنگ طبیعت، ما را به جریان زندگی اطراف متصل می‌کند و باعث می‌شود احساس انرژی و بهره‌وری بیش‌تری داشته باشیم و زندگی در لحظه را تجربه کنیم.

۳. زمانی برای شتاب و زمانی برای آرامش قرار دهید

اگر در تمام شبانه‌روز و هفت روز هفته دائما شتاب و عجله داشته باشید، سلامت روانی و جسمانی‌تان نابود خواهد شد. لازم است زمانی را برای آرام کردن جریان زندگی و نفس کشیدن اختصاص دهید.

یک پتو و یک کتاب را بردارید و به پارک بروید، یا بدون همراه داشتن گوشی همراهتان مدتی نسبتا طولانی پیاده‌روی کنید.

۴. اضطراب عمدتا باعث هدر رفتن زمان و انرژی می‌شود

نگرانی لذت از زندگی را از بین می‌برد و بر تصمیم‌گیری اثر منفی می‌گذارد. درست است که غالبا ذهنمان درگیر ناشناخته‌های زندگی می‌شود، ولی نگرانی در کل روز،‌ بابت چیزهایی که “‌شاید در زندگی اتفاق بیفتند‌”‌، باعث هدر رفتن زمان و انرژی‌تان می‌شود.

افکار ترسناکتان را شناسایی و از خود دور کنید و فقط به کاری که در حال حاضر باید انجام دهید، تمرکز کنید. این ۴ روش کنترل نگرانی و اضطراب می‌توانند به‌خوبی به شناسایی و از بین بردن آن‌ها کمک کنند.

۵: هر آنچه را می‌خواهید،‌ شناسایی کنید

فهرستی از تمام چیزهایی را که به دنبالشان هستید،‌ تهیه کنید؛ چیزهایی از قبیل ورزش مورد علاقه، کارهای شخصی، کارهای خانوادگی، تحقق اهداف، انجام تمرین‌های یوگا و غیره.

نگاهی به تمام موارد موجود در این فهرست بیندازید و ببینید آیا آن‌ها بازتاب تمام خواسته‌هایی هستند که برای مراقبت از خود به آن‌ها نیاز دارید. اگر این کارها را انجام دهید، احساس آرامش و شادی بیش‌تری خواهید داشت؟ در این صورت، آن‌ها را به برنامه‌ی کاری‌تان اضافه کنید و به آن‌ها اولویت بدهید.

بخوانید:  اسرار ضمیر ناخودآگاه

۶. لازم نیست با ورزش، خود را خسته و فرسوده کنید

در انجام تمرین‌های ورزشی، کمیت مهم نیست، بلکه کیفیت مهم است.

آیا به اندازه‌ی کافی تمرکز دارید؟ آیا به‌خوبی می‌توانید تنفس کنید و با یک وزنه‌ی مناسب، به آرامی جلوبازو بزنید؟ در این صورت، تکرار چند حرکت ورزشی مناسب معجزه خواهد کرد و می‌توانید به‌خوبی به زندگی‌تان ادامه دهید و از زمان باقی‌مانده‌تان برای مطالعه‌ی یک کتاب یا کمی استراحت استفاده کنید.

 ۷: برای هضم افکار و هیجان‌ها به کمی فضا نیاز دارید

وقتی افکارتان را به‌خوبی درک و هضم نکنید، دچار انبوهی از مشکلات روانی می‌شوید که شما را از زندگی در لحظه و بودن در میان دوستان و خانواده‌تان دور می‌کنند.

برای حل این مشکل، زمانی را برای پردازش احساس‌هایتان اختصاص دهید. قدم زدن در طبیعت زمان فوق‌العاده‌ای را برای رسیدگی به آشفتگی‌های هیجانی به دست می‌دهد و این کار به شما امکان می‌دهد در باقی زندگی‌تان حضور پررنگ‌تری داشته باشید.

۸. نشستن به اندازه‌ی سیگار کشیدن خطرناک است

مطالعات زیادی ارتباط میان سبک زندگی ساکن و بی‌تحرک را با افزایش آمار مرگ‌ومیر آدم‌ها نشان داده‌اند. در طول روز، مکرر از جایتان بلند شوید و در اطراف قدم بزنید تا با بهبود کارکردهای بدنتان سلامت عمومی‌تان را نیز به دست آورید.

۹. غذا خوردن را به یکی از رسوم خانوادگی‌تان تبدیل کنید

پیشینانمان ساعت‌ها برای تهیه‌ی غذا وقت صرف می‌کردند و آن را به همراه عزیزانشان نوش جان می‌کردند. ولی امروزه، غذایمان را بین دو جلسه‌ی کاری، به‌سرعت داخل خودروی‌مان می‌خوریم.

باید به گذشته‌مان برگردیم و زمان غذا را به فرصتی برای رسیدن به آرامش و تغذیه‌ی جسم، جذب مواد مغذی و استراحت و کمک به دستگاه گوارش بدنمان تبدیل کنیم.

۱۰: آدم‌های بی‌ارزش را از اطرافتان دور کنید

همه‌ی ما در زندگی‌مان با آدم‌هایی سروکله می‌زنیم که بدون هیچ سود و منفعتی، انرژی‌مان را تخلیه می‌کنند. مرزهای‌ اطرافتان را محکم‌تر کنید و از اتلاف بیش از اندازه‌ی وقت پیشگیری کنید.

۱۱. وقت گذاشتن برای خانواده، اتلاف وقت نیست

به‌جای آن‌که در کنار خانواده‌ نیز بخواهید هم‌زمان به چند کار برسید و مثلا هنگام نشستن در کنار همسرتان ایمیل‌های کاری‌تان را چک کنید، تمام تمرکزتان را معطوف به خانواده‌تان کنید.

بدون همراه داشتن گوشی یا لپ‌تاپ، با آن‌ها به پارک بروید یا به همراهشان غذا میل کنید. هر روز سعی کنید وقت باکیفیتی را به خانواده اختصاص دهید؛ حتی اگر فقط چند دقیقه باشد.

۱۲. برقراری ارتباط،‌ دیگر مانند گذشته نیست

امروزه، بخش بزرگی از فرایند برقراری ارتباط، الکترونیکی شده است. ولی برای اتصال واقعی به آدم‌های دیگر، تعامل رودررو از اهمیت بالایی برخوردار است.

از این به بعد، توجه بیش‌تری به روابط رودررو داشته باشید؛ و بر زبان بدن و تماس چشمی تمرکز کنید. به‌تدریج متوجه خواهید شد حالتان بهتر شده است.

 

۱۳: از فرصت‌ها بهترین استفاده را ببرید

همه‌ی فرصت‌ها ارزش یکسان ندارند. اوقاتی از روز، هفته و فصل‌هایی از سال و حتی دوره‌هایی از زندگی وجود دارند که لازم است چالش‌هایی را بپذیرید و ساعات بیش‌تری را به شغل یا پروژه‌های حرفه‌ای‌تان اختصاص دهید.

 

۱۴. چینش وسایل محیط کارتان را تغییر دهید

کار می‌تواند بیش‌تر وقت زندگی‌مان را مشغول کند و باعث شود نتوانیم به شکل مناسبی از خود مراقبت کنیم. اگر چینش وسایل محیط کارتان را کمی تغییر دهید، فضای بیش‌تری برای فکر کردن به چیزهایی فراتر از محدوده‌ی کوچک زندگی‌تان پیدا خواهید کرد.

بخوانید:  چرا نباید درددل کنیم؟

آگاهی از فضای اطراف، بدنمان را هوشیارتر می‌کند و مغزمان را نیز برای افزایش کارایی تجهیز می‌کند.

۱۵: رویاپردازی بینش جدیدی به شما خواهد داد

رویاپردازها آدم‌های سالمی هستند، ولی این کار می‌تواند در برخی مواقع کارایی آدم را مختل کند.

کمبود زمان دائما وادارمان می‌کند به افکار گذشته برگردیم. زمانی را برای فکر کردن به مسافرتی اختصاص دهید که دوست دارید بروید و مناظر، چشم‌اندازها،‌ و صداها را در ذهنتان تصور کنید.

رویاپردازی مثبت و سازنده در زندگی می‌تواند درمانگر و الهام‌بخش باشد.

 

۱۶. فروختن زمان به پول باعث محدودیت می‌شود، ولی یک توفیق اجباری است

جوامع مدرن برای زمان قیمت تعیین می‌کنند. آیا می‌توانید پروژه‌ای را برای کسب پول بیش‌تر و به‌عنوان شغل جانبی، به‌صورت آنلاین انجام دهید و مقداری از زمانتان را به پول تبدیل کنید؟‌

اگر در جایی که امکان سرمایه‌گذاری غیرفعال وجود داشته باشد، بتوانید موفق عمل کنید و درآمد آن از هزینه‌هایتان بیش‌تر شود،‌ عملکرد ایده‌آلی خواهید داشت. می‌توانید این درآمد را در بانک پس‌انداز کنید و آینده‌ی بهتری برای خودتان بسازید، یا می‌توانید با آن پول به تفریح و استراحت بپردازید.

 

 ۱۷: موسیقی فرصتی است میان آشفتگی‌ها

اگر هیچ مکثی میان اصوات وجود نداشته باشد،‌ موسیقی می‌تواند باعث آشفتگی ذهنمان شود؛ و این دقیقا همان چیزی است که در زندگی‌مان وجود دارد – حرکت بدون وقفه، بدون آرامش و آهستگی.

قطعه‌ای از یک موسیقی بی‌کلام موردعلاقه‌تان را انتخاب کنید و مدتی با آرامش بنشینید و به آن گوش دهید. سپس سعی کنید تنفستان را با ضرب‌آهنگ آن هماهنگ کنید. اگر بتوانید این کار را به‌خوبی انجام دهید، قادر خواهید بود کمی در زندگی روزمره‌ی آشفته‌تان، به آرامش برسید.

 

۱۸. ابزارهای صرفه‌جویی در زمان،‌ واقعا می‌توانند باعث نابودی آن شوند

ما فناوری را به وجود آورده‌ایم که در صرفه‌جویی در زمان و انرژی کمکمان کنند، ولی هشدارها، اعلان‌ها، یادآورنده‌ها واقعا باعث می‌شوند در لحظه غافل بمانیم.

میان رابطه‌تان با فناوری به‌دقت تجدیدنظر کنید و ببینید در چه زمان‌هایی می‌توانید کمی از آن‌ها دوری کنید.

 

۱۹. اجازه ندهید شبکه‌های اجتماعی برایتان اعتیادآور شوند

درست است که شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شوند با جهان و آدم‌های اطرافتان همیشه در ارتباط باشید. ولی آلوده شدن به شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به یک اعتیاد تبدیل شود و کاملا شما را از جهان واقعی اطرافتان دور کند؛ اکنون زمان آن فرا رسیده است که این عادت را از سرتان باز کنید.

 

۲۰: پنج نفس عمیق می‌تواند فکرتان را بازتر کند

تایمر گوشی‌تان را روی هر ۳۰ دقیقه تنظیم کنید. با هر بار زنگ، دست از کار بکشید و با کمک شکم، پنج نفس عمیق بکشید.

با تمرکز، به آرامی هوا را وارد ریه‌ها کنید، یک ثانیه نفستان را نگه‌دارید و به‌صورت عمیق و طولانی آن را خارج کنید.

وقتی بتوانید مرتبا ذهن و بدنتان را برای تمرکز و تنفس صحیح تمرین دهید، بیش از پیش احساس آرامش خواهید کرد.

 

۲۱. تصمیم‌های بزرگ زندگی را با جسارت، آرامش و به دور از احساسات بگیرید

اگر نگاهی به گذشته و سابقه‌ی تصمیم‌گیری‌هایتان – به‌خصوص تصمیم‌های بزرگ – بیندازید، متوجه خواهید شد چه تعداد از تصمیم‌هایتان را تحت استرس و فشار گرفته‌اید.

بخوانید:  20 تفاوت پولدارها و بی‌پول‌ها

اگر آرام و با تمرکز باشید، تصمیم‌های بهتری خواهید گرفت. اگر نفس عمیق بکشید و انرژی‌تان را بر زندگی در لحظه متمرکز کنید، واقعیت را سریع‌تر درک خواهید کرد و گزینه‌های هوشمندانه‌تری را انتخاب می‌کنید.

 

۲۲. آفتاب دشمن شما نیست

اخیرا با توجه به اثرات منفی اشعه‌ی ماوراء بنفش، نور آفتاب شهرت بدی پیدا کرده است. ولی همه‌ی ما برای افزایش تولید ویتامین D و برقراری تعادل میان پیام‌رسان‌های عصبی به نور آفتاب نیاز داریم. سعی کنید صبح زود به اندازه‌ی کافی در برابر خورشید قرار بگیرید و تا از حداکثر فواید آن بهره‌مند شوید.

 

۲۳. کمی به خودتان استراحت بدهید

هر ۲۵ دقیقه یک‌بار، ۵ دقیقه استراحت کنید. از جایتان بلند شوید و چند حرکت کششی انجام بدهید، یا چند بار بشین و پاشو (اسکات) کنید، یا هر کاری دیگری که خونتان را به جریان بیندازد.

به ندای بدنتان گوش دهید و فشار را از روی بدنتان کاهش دهید. این کار را در سرتاسر روز انجام دهید و میزان اکسیژن‌رسانی را به بدنتان بیش‌تر کنید تا انرژی‌تان نیز بیش‌تر شود.

 

۲۴. خواب هم از اهمیت بالایی برخوردار است

در دنیای پرمشغله‌ی امروز، زمان اندکی را می‌توان برای استراحت و بازیابی توان در برنامه‌ی زمانی روزانه قرار داد. ولی بی‌خوابی باعث خستگی، فرسودگی، کج‌خلقی، کاهش شور و نشاط و عدم تمرکز می‌شود.

اگر مدت زیادی در این وضعیت به سر می‌برید، به‌تدریج اثرات منفی آن را بر شغل، روابط، سلامتی و خلق و خویتان مشاهده خواهید کرد.

 

۲۵. حرمت تخت‌خواب را حفظ کنید

تخت‌خواب فقط برای خوابیدن و عشق‌بازی است، ولی غالبا از آن برای انجام سایر کارها از قبیل غذا خوردن، تماشای تلویزیون و انجام کار استفاده می‌کنیم.

تمام این فعالیت‌ها را در جای دیگری انجام دهید. وقتی در تخت‌خواب به صفحه نمایش (تلویزیون، لپ‌تاپ، یا گوشی) خیره می‌شوید، برنامه‌ی زمانی خوابتان را به هم می‌ریزید.

 

۲۶. پیشینانمان نسل‌های متمادی ساعات ابتدایی شب با نور کم سپری می‌کردند

در گذشته وقتی آفتاب غروب می‌کرد، پیشینانمان شمع روشن می‌کردند یا اطراف آتش جمع می‌شدند. تاریکی (نور کم) به مغز پیام می‌رساند که به‌تدریج بدن را برای خوابیدن آماده کند.

بدن انسان برای بازیابی توان خود به تاریکی نیاز دارد. هر شب، چند دقیقه قبل از خواب، به‌تدریج نور اتاق را کاهش دهید.

 

۲۷. اگر به کمک نیاز دارید، کمک طلب کنید

طلب کمک از دیگران آن‌چنان راحت نیست؛ بسیاری از ما دچار وسواس کنترل اوضاع هستیم. ولی عدم توانایی برای طلب کمک باعث خستگی و عدم طلب کمک به فرسودگی‌مان منجر می‌شود.

به کارهای روزانه‌تان نگاهی بیندازید و ببینید چقدر از زمانتان را به تنهایی صرف کارهایی می‌کنید که خودتان نیازی به انجامش ندارید و دیگران می‌توانند آن‌ها را انجام دهند. اجازه دهید دیگران نیز در انجام برخی امور کمکتان کنند.

 

۲۸. به‌طور میانگین روزی یک ساعت را در خودروی‌مان سپری می‌کنیم

مدت زمانی که در خودروی‌مان سپری می‌کنیم، باعث وارد آمدن فشار بر ستون فقرات، گرفتگی باسن و ران‌ها، به هم ریختن شکل بدن و کاهش سرعت متابولیسم (سوخت‌وساز) می‌شود.

به‌منظور مقابله را این اثرات منفی، بدن‌ و به‌خصوص، ماهیچه‌هایی را که مسئول شکل‌دهی به بدن هستند،‌ فعال نگه‌دارید.

بخوانید:  هیپنوتیزم؛ آرامش و تعادل

از زمانی که در خودروی‌تان به هدر می‌رود، به‌طور سازنده استفاده کنید؛ مثلا به یک کتاب صوتی گوش دهید یا با مادر یا سایر عزیزانتان تماس بگیرید و صحبت کنید.

 

۲۹. سکوت درمانگر است

در دنیایی پر سر و صدا زندگی می‌کنیم و بی‌نهایت انرژی‌مان را صرف حرف‌های بیهوده می‌کنیم.

چند روزی را بیش از گذشته، مراقب حرف‌ها و گفتگوهایتان باشید،‌ و از گفتن حرف‌های غیرضروری پرهیز کنید – با این کار، حتما از میزان زمانی که می‌توانید صرفه‌جویی کنید،‌ شگفت‌‌زده می‌شوید.

 

۳۰. کتاب می‌تواند ما را فراتر از زمان و مکان ببرد

کتاب به ما اطلاعات، بینش و دانش می‌دهد و ما را به مکان‌های جدید می‌برد. بیش‌تر آدم‌های موفق مشتاق مطالعه و کتاب‌خوانی هستند.

همین امروز، کتاب موردعلاقه‌تان را بردارید و حداقل ۳۰ صفحه از آن را مطالعه کنید. از این تجربه لذت ببرید و مطمئن باشید، وقتتان را هدر نداده‌اید.

 

۳۱. زمانی را نیز به خوش‌وبش با همسایه‌تان اختصاص دهید

در زمان‌های گذشته، معمولا با آدم‌هایی که در نزدیکی‌مان زندگی‌ می‌کردند، رابطه‌ی نزدیک‌تری داشتیم. امروزه، این رابطه به یک لبخند سریع یا تکان دادن دست هنگام عبور از خیابان محدود شده است.

تلاش برای برقراری ارتباط با آدم‌هایی که در اطرافمان زندگی می‌کنند باعث می‌شود کم‌تر احساس تنهایی کنیم و خلق‌ و خوی‌مان نیز بهبود یابد.

 

۳۲. ضربه‌ها و اتفاقات بد از لحاظ روانی، بار سنگینی را روی دوشتان قرار می‌دهند

اثرات ناشی از ضربه‌های روانی همیشه بر سلول‌هایمان نیز حک خواهند شد و تا آخر عمر همراهمان خواهند ماند.

وقتی احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنید که خاطرات بدی را به همراه دارند، چشم‌هایتان را ببندید و هیجان‌هایتان را دنبال کنید. شاید این اتفاقات ناخوشایند باشند،‌ ولی وقتی حال و هوای جدیدی را در اطرافتان ایجاد کنید، حال خودتان و حتی گذشته‌تان نیز بهتر می‌شود.

فراموش کردن خاطرات بد آن‌چنان هم ساده نیست، ولی وقتی بدانیم چگونه خاطرات بد را فراموش کنیم، این کار ساده‌تر می‌شود.

 

۳۳. زمان از دست رفته را نمی‌توانید برگردانید

با این‌که آب رفته به جوی باز نمی‌گردد، ولی قطعا به فرصتی برای تفکر و بررسی راه‌هایی برای جلوگیری از وقوع مجدد این اتفاق تبدیل خواهد شد. همیشه در اشتباهاتتان درس‌هایی وجود دارند که می‌توانید به‌خوبی بیاموزید.

همه‌ی آدم‌ها در خرج کردن پول مرتکب اشتباه می‌شوند؛‌ بنابراین، اگر از ۱۷ کار اشتباه که شما با پولتان انجام می‌دهید آگاه شوید، سعی خواهید کرد که دیگر مرتکب آن اشتباهات نشوید.

 

۳۴. با خلاقیت، ذهنتان از زمان سبقت می‌گیرد

گاهی اوقات، احساس می‌کنید وقتی چیزی به ذهنتان الهام می‌شود، نمی‌توانید آن را کنترل کنید. این مسئله همیشه صحت ندارد.

از طریق مراقبه و تنفس عمیق، نیمکره‌ی راست مغزتان را به فعالیت وا می‌دارید و ذهن خلاقتان را پرورش می‌دهید. به این ترتیب، چشمه‌ی خلاقیتتان به‌طور طبیعی فوران می‌کند و در جریانی بی‌انتها از زمان قرار می‌گیرید.

 

 

جمع‌بندی

قرار نیست برای همیشه زنده بمانیم. باید از “‌حال‌”‌ حداکثر بهره‌ را ببریم.

فکر کردن به مرگ نباید باعث ناامیدی‌تان بشود؛ بلکه باید کمکتان کند برای زمانی که هم‌اکنون در اختیار دارید شور و اشتیاق بیشتری پیدا کنید – تا به‌طور بهینه از آن بهره‌مند شوید و از هر لحظه لذت ببرید. هم‌اکنون چه کاری می‌توانید انجام دهید تا بر میراث شما در این کره‌ی خاکی تاثیر مثبت بگذارد؟

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *